Author Topic: Intoarcere la echipa  (Read 12227 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline c0c0

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 202
  • DT #89
Intoarcere la echipa
« on: February 18, 2010, 12:23:49 am »
Sal as dori sa stiu daca ma pot intoarce la antrenamente in acest weekend ?
« Last Edit: October 10, 2012, 09:26:03 am by negrishor »

Offline dede

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 328
  • Head Coach
  • No.: 31
  • Position: LB
Re: Intoarcere
« Reply #1 on: February 18, 2010, 09:34:10 am »
Te poti intoarce dar vei putea face antrenament doar daca vei plati cotizatiile restante.

Numai bine!
every day is game day

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Intoarcere
« Reply #2 on: March 08, 2010, 09:14:09 pm »
Observ acest subiect delicat ce a aparut la orizont mai demult, insa de curand se manifesta des:
Revenirea in echipa.

Hmm.. Revenirea dupa ce? Dupa o absenta mai lunga bineinteles. Motivata ? Cu ce motiv? Cu cel al plictiselii sau decaderii football-ului de pe lista de prioritati a respectivului doritor de revenire?

Ce credeti ca este echipa asta, sau o echipa in general? E ca un autobuz din care puteti cobori si in care puteti urca cand aveti voi chef?
Cand va dati jos va ganditi o clipa la implicatii, la ce pot face restul ca sa va suplineasca locul, pozitia si chiar persoana?

Pe cine dezanagiti in primul rand?
Pe mine?  Nuuu ! In primul rand echipa ! Si in al doilea rand pe voi ! Este multa lasitate in gest ! Iti lasi camarazii si colegii sa traga singuri de sfoara, ca sa mute muntele din loc. Caci bineinteles tu ai niste probleme importante sau grave de viata.

Oricine are probleme in viata sa, nimeni nu traieste pe roze. Unii nu au parinti, altii nu au unde sa locuiasca, altii nu au o si nu isi pot face rost de identitate (carte de identitate), altii nu au din ce trai de pe azi pe maine, altii nu isi gasesc de munca ca sa-si intretina familia. Toate aceste lucruri sunt grave ! Si sunt exemple,  toate luate chiar dintre noi. Eu le stiu pe toate, ale tuturor, fiindca am acces la informatii de la fiecare membru in parte.

Poate fi oricare din aceste probleme o scuza REALA pentru a nu trai mai departe? Pentru a nu infrunta VIATA ? Pentru a nu lupta cu ea pentru temerile fiecaruia? Chiar si pentru a lupta prin acest sport pentru temerile sau idealurile fiecaruia?
Nu, nu poate fi o scuza nici una dintre ele ! Pentru ca nu sta in picioare. Ca dovada, problemele dramatice enumerate mai sus, sunt reale si sunt ale camarazilor nostri. Ale celor ce trag de funia menita sa miste muntele. Ale celor ce vin in fiecare weekend si apuca de funie la ora 2 fix. De ce ei pot si voi nu puteti? Daca nu puteti inseamna ca sunteti mai slabi decat ei si eu personal nu as putea trai stiind ca am un handicap, o problema, resemnandu-ma cu ea si cunoscand pe altcineva care reuseste sa treaca peste si sa-si faca o viata frumoasa, in ciuda pietrei de moara pe care o cara in spate.

Eu zic ca terenul de football e ca o arena. Daca nu puteti sa luptati in el, caci aveti una din problemele de mai sus, atunci viata va va rapune usor. Jocul acesta si terenul e ca un test, ca un drill, ca un exercitiu. E mult mai usor decat in viata ! Va poate pregatii si va poate invata cum sa luptati. Cu voi, cu temerile fiecaruia, cu greutatile din viata fiecaruia. E o scoala a caracterului ! Daca poti sa rezisti pe teren, la toate greutatile, daca poti sa vii sa te lupti cu ele,  poate fi un bun antrenament pentru greutatile mult mai mari ce vor apare la orizontul vietii voastre.

Majoritatea sunteti tineri, deabia ati scos capul in viata adevarata. De acolo de unde sunteti voi, nu puteti sa-mi dati dreptate, fiindca in mod cert nu vedeti asta. Cand scoti capul din pamant, zici ca pamantul se termina la 10 m in fata ta. Stiti bine ca nu e asa, chiar daca nu vreti sa recunoasteti.

Vorbeam despre cine dezamagiti cand plecati. In primul rand echipa, camarazii trebuie sa va accepte inapoi. Lor trebuie sa le cereti scuze cand doriti sa va reintoarceti si dati din nou ochii cu ei. Lor le-ati calcat visele in picioare, cu lipsa de respect.

Si ca sa demonstrati intentiile bune pe care le nutriti pentru echipa, pentru ascensiunea ei, pentru viitorul ei, trebuie sa si FACETI ceva, pentru care va cereti acea iertare in fata echipei.

Eu m-am gandit la doua lucruri doar, insa lista o puteti prelungi voi, prin gandire, suflet si caracter in scopul usurarii miscarii acelui munte din loc, lucru care incercam sa-l facem aici.

Deci:
- poti plati cotizatia pe durata pe care ai lipsit. Gest minor de altfel, stipulat si ca obligativitate in regulament (ce-i drept doar pentru doua luni), sau
- poti veni sa te antrenezi cu ardoare pentru a-ti depasi un record personal, si a demonstra ca meriti sa reintri inapoi in echipa, ca ii esti util si ca o tragi in sus. Depasiti-va timpul la 40 yds dash, la 3 cones drill, etc si aratati ca VRETI sa faceti ceva ! sau
- ....

Ganditi-va ca sanse ati avut, creditul dat initial fiecaruia, pentru unii multiple astfel de credite si ca atare nu mai aveti nici un drept, nici un credit.
Nu le veti mai primi !
Nu o sa va cheme nimeni inapoi !
Acum e vremea sa vi le castigati singuri!
« Last Edit: June 10, 2010, 07:41:01 am by mugur »

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Intoarcere
« Reply #3 on: March 08, 2010, 09:20:41 pm »
Tot in acelasi spirit, la noi pe site, la pagina "Recruiting Form" care este prima pagina importanta din legatura unui nou venit cu noi, in partea din stanga sta scris ceva.
Sunt primele idei cu care are contact un nou venit printre noi.
Noi ii cerem acele insusiri ca om, subantelegandu-se ca noi le avem deja si le aplicam, le mentinem si perpetuam mai departe. Cel putin asa ar trebui sa stea lucrurile.

Insa se pare ca ati cam uitat unii de acele insusiri. V-as ruga sa le recititi si sa reanalizati care dintre ele v-au pierit si sa vi le reimprospatati in firea voastra.

Ca de altfel v-as sugera sa recititi intregul regulament. Lucrul acesta va ajuta la gripul pe "funie".

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Intoarcere
« Reply #4 on: March 08, 2010, 09:26:20 pm »
Postul meu cel lung de deasupra, e menit sa va "miste".
Daca nu v-ati simtit "miscati" am senzatia ca nu aveti cum sa ajutati la "miscarea" ce vrem sa o infaptuim. Miscarea muntelui.
Probabil va lipseste acea microfuziune nucleara din interiorul pieptului vostru, care pe noi, unii, ne alimenteaza aceasta dorinta si actiunile noastre.

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Intoarcere la echipa
« Reply #5 on: January 23, 2013, 10:52:03 am »
Va rog sa recititi acest thread !
Voiam sa ma asigur ca va reamintiti imaginea echipei noastre in ansamblu.
« Last Edit: January 23, 2013, 12:17:57 pm by negrishor »