Constanta Sharks Forum (public area) > Multimedia

Filme

<< < (2/10) > >>

ngr:
Lista cu filme din documentul atasat mai sus a fost updatata.

razna:
e super tare filmu the blind side

ngr:
Tocmai ce am vazut pe canalul Digi Film filmul "Pride", 2007.
Pentru multi, filmul nu cred ca se remarca prin ceva deosebit, fiind un film oarecum de duzina, din genul sport, drama.
Chestiunea este ca mie, la vederea oricarui film cu sau despre sport, care e cat de cat bine facut, imi trezeste niste emotii, cum numai un sportiv de performanta ce a trait ceva similar in preajma competitiilor poate sa simta.
Aceste filme de obicei au mesaje puternice si sunt incarcate de emotii si sentimente ce doar persoanele mai sus mentionate le pot simti urmarindu-le.

As descrie acel sentiment de munca, munca din spate, pe care se bazeaza intreaga performanta, skill-ul prezent in acea competitie, stapanirea de sine, cand totul este suspendat de un fir de par, tone, cand la cea mai mica deconcentrare poti pierde tot, intr-o clipa.
Dar poti sa infaptuiesti si ceva maret, cand ai in spate acea munca, cand ai sub tine acea baza solida, care iti este aratata cum sa o construiesti, de catre antrenori, la zecile si sutele de antrenamente ce te definesc ca sportiv.

Cand o sa aveti aceste sentimente, o sa intelegeti ca exista ceva mai presus de victorie, care are acelasi gust dulce, care a fost mult asteptat, atat de mult timp, cu atata gust amar in tot acest timp.

Unii dintre voi vor doar victoria, vor sa castige, cateodata cu orice pret. Vor sa ajunga la bomboana de pe coliva sau la cireasa de pe tort, fara a mai lua in considerare "baza" pe care trebuie sa o aibe, sa o cladeasca, ca sa poata fi eligibil la victorie; ca sa poata sa tina capul in sus la fel de mandru chiar daca pierde, sustinut de munca din spate, de nivelul competitiv la care s-a situat si pe care l-a demonstrat.
Va doriti atat de mult victoria incat incercati sa ajungeti la ea mintindu-va, mintindu-va pe voi, incercand sa va catarati in varful unui bat. Cateodata se intampla si asta, cateodata se intampla ca ' campionii sa fie huiduiti in astfel de momente, insa cateodata se mai intampla ca cel ce pierde in fata adversarului, sa fie aplaudat si aclamat, prin dovada muncii si daruirii sale.

Nu, nu acesta este cursul epic al filmului ce vi l-am propus in acest post, insa vazandu-l, mi-au venit aceste idei in cap, caci mi-a trezit analogii cu ce se intampla si in echipa noastra.
Va recomand sa-l vizionati.

dede:
http://www.youtube.com/watch?v=Jm5f97tK8v4

c0c0:
deci asta e celebru film pt care a slabit 50cent nush cate kg :))  cand apare... ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Reply

Go to full version