Author Topic: Yahoo Fantasy Football league  (Read 6520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline r0bby#3

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 97
  • --
Yahoo Fantasy Football league
« on: September 02, 2012, 06:24:53 pm »
Dupa cum stiti unii dintre voi care ati mai jucat,Fantasy Football e un joc online foarte popular ce iti permite sa iti controlezi propria echipa profesionista de fotbal american.

Esti General Manager si in acelasi timp antrenor.

Primul pas este sa te inscri intr-o liga si sa-ti creezi echipa(nume,logo.etc.)

Al doilea pas este sa participi la DRAFT(acum urmeaza sa iti selectezi jucatorii preferati in functie de ordinea in care ai fost ales).Pentru cei care nu sunt familiarizati in ceea ce priveste conceptul de draft (check wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Fantasy_football_%28American%29#The_draft)

Structura unei echipe in mod obisnuit(depinde de liga):


Titularii:

1 QB
2-3 WR
2 RB
1 TE
1 kicker
1 defensiva

Rezerve:
ai dreptul la 6 rezerve.Aici poti avea mai multi jucatori de pe o anumita pozitie(de ex. poti avea 6 QB pe banca)


Jucatorii ii poti pastra tot sezonul sau poti renunta la ei:
-prin trade(in schimbul altui/altor jucatori)

sau pur si simplu renunti la ei.De asemenea se pot adauga alti jucatori care sunt free agents.

Punctajul

In fiecare saptamana vei juca impotriva unei echipe.Pentru fiecare prestatie reala al unui jucator titular primesti un numar de puncte.

In rest veti prinde din mers.

Ceea ce e important in privinta acestui joc este ca va motiveaza sa va uitati la meciuri,sa urmariti anumiti jucatori,sa invatati reguli.Asta o sa va fie de mare ajutor.Jocul nu o sa va ia mai mult de 5-10 minute pe saptamana.Trebuie doar sa va verificati echipa.

Eu am creat o liga privata pe yahoo.com pe care as vrea sa o umplem.
Deocamdata sunt doar eu si Claudiu.Cine vrea sa joace sa lase aici adresa de e-mail sau mai bine sa mi-o trimita pe privat ca sa va pot trimite o invitatie.

Ca in fiecare an,exista un premiu pentru castigatorul ligii.

Premiul de anul acesta :P:




Vrea careva? ;D