Author Topic: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !  (Read 20636 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« on: March 20, 2010, 09:31:01 am »
Ma adresez prin acest mesaj tinerilor din orasul Constanta si imprejurimile acestuia.

Nu imi vine sa cred ca nu ati auzit ca in orasul vostru exista o echipa de fotbal american, de 3 ani chiar. Nu imi vine sa cred ca nu ati vazut unul din afisele noastre postate prin oras. Nu imi vine sa cred ca nu ati auzit vorbind despre asta cel putin un coleg de la liceu sau un prieten din cartier.
Sunt convins ca una din astea ti s-a intamplat.

Si atunci, iar nu imi vine sa cred, mai ales acum ca a venit primavara, e soare afara, nu mai sunt asa multe ploi, preferi sa stai in casa pe net sau sa joci un joc la calculator, sau sa lenevesti la TV, ca doar esti foarte obosit dupa atata scoala sau munca. Nu o zic in nume de rau, fiecare face ce vrea. Insa viata trece si poate trece pe langa voi.
Cand credeti ca o sa aveti timp sa faceti un sport ? Cand o sa aveti o munca stabila? Cand o sa aveti familie mai tarziu? Cred ca va fi mult mai greu.
Acum organismul vostru de adolescent sau tanar este in plin proces de dezvoltare si maturizare. Are nevoie de miscare, in aer liber, curat (oricum mult mai bun decat cel din casa sau din barul plin de fum), are nevoie de o alimentatie sanatoasa, de o odihna pe masura. Ca sa va claditi o baza, o rezerva de sanatate si vitalitate, pentru voi si ulterior pentru familia voastra care se va bucura sa aibe un membru sanatos alaturi de ei si sa transmita mai departe un bun genetic, de sportiv, si copiilor.

Noi va oferim o sansa unica, de a practica un sport mai deosebit, pentru care tot globul asta reuseste sa faca o maxima audienta dintre toate transmisiile sportive la al sau eveniment culminant, Super Bowl-ul. Nu cred ca lumea a luat-o razna. Nuuu... Este un joc minunat, extrem de frumos si spectaculos, pasionant daca apuci sa-l gusti si care aduce extrem de multe satisfactii daca il practici. Extrema specializare a posturilor de jucator aduce un maxim de dinamism si atleticism, mai mult decat in oricare alt sport. Orice caracteristica fizica poate fi exploatata perfect de catre unul din posturile de jucator al acestui sport.

Chiar daca majoritatea nu il intelegeti, fiindca nu e atat de mediatizat la noi, dati-i o sansa, veniti sa priviti, sa va delectati, sa-l intelegeti.

Iesiti din universul virtual in care societatea incearca sa va convinga si chiar voi sunteti convinsi ca e mai bine, alcatuit din calculator, internet, joc, messenger, smart phone, PDA, laptop si iar net. Nu fiti lasi ! Nu va faceti buni acolo ! Nu va limitati la a fi lideri intr-un univers ireal. Nu veti ramane cu nimic. Poate cei mai ghinionisti sa ramaneti cu o schizofrenie, traind in propriul vis fara sanse de a reveni la realitate.
Fiti buni in REALITATE ! Aruncati lenea, comoditatea si lasitatea !
Fiti barbati adevarati ! Sau cel putin doriti-va sa deveniti unii ! Sa aratati ca unii !
E greu sa incepi, dar e mult mai usor sa continui. Calca-ti pe orice numai sa poti sa-ti oferi sansa de a incepe macar. Concluziile le vei trage singur dupa aceea, daca a meritat sau nu.
Iti poate schimba viata ! Doar in bine !

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #1 on: May 07, 2010, 09:05:00 am »
Imi pare foarte rau sa vad ca nu mai vrea nimeni sa profite de oportunitatile ce s-au creat.
Cand se schimba lumea cu curu in zapada la Badea Cartan ziceau ca nu au vestiare, de aia nu vine lumea.
Acum sunt si vestiare si dusuri cu apa calda si teren impecabil cu gazon pentru meci si teren separat de antrenament.
Cand nu erau echipamente pentru toti era si asta o problema. Acum sunt si echipamente.
Cand doream sa avem meciuri nu puteam sa le sustinem si din motivele de mai sus. Acum avem o oferta larga de intalniri din partea celorlalte echipe din tara dar ce folos daca nu mai exista suficienti oameni interesati.

Toate astea de mai sus nu o sa tina forever, pentru atunci cand li s-o mai scula unuia sau altuia ca vrea el sa faca F.A. sau vrea sa joace un meci dar el vine o luna pe an si pe urma dispare pana anul urmator. Chiar si in ochii celor care ne-au ajutat, cu sponsorizari de echipamente, teren, vestiare o sa parem niste neseriosi.

Toate astea ma duc cu gandul ca orice motiv invocat de toti cei care se scuza cumva, este pueril. In definitiv este vorba doar de calitatea oamenilor si in special a celor tineri din aceste vremuri, a caror obiective si idealuri sunt atat de jos stabilite, existand atat superficialitate si comoditate, puturosenie clara. Aici sunt si toti cei care se intereseaza, promit sa apara si nici macar nu apar o data.

Daca fiecare membru al echipei ar fi framantat de problema cea mai stringenta a echipei de la un anumit moment si cum ar putea face el ca individ sa ajute in rezolvarea acestei probleme, aceasta s-ar rezolva repede, prin suma efectelor individuale.
In speta daca pe langa implicita participare la antrenamente (ca membru al echipei) as aduce un singur om nou in echipa, m-as fi achitat cu brio de o indatorire morala. Daca acel om nu ramane in echipa din orice motiv, m-as simti obligat sa caut pe altcineva care poate va fi mai apropiat si dornic de acest fenomen. In acest mod efectivul echipei s-ar dubla, si apoi, dupa o perioada cei noi veniti facand si ei acest lucru pot dubla din nou sau spori efectivul echipei.
Doar asa se poate face ceva. Nu are sanse de izbanda ideea de a lasa in seama altora, in speta doar a conducerii echipei, sa faca toata aceasta treaba. Nu ca nu o face, sau ca nu ar putea, insa eficienta este minima.
« Last Edit: May 07, 2010, 09:11:53 am by mugur »

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #2 on: January 19, 2014, 08:42:58 am »
Sharks nu incetati sa recrutati potentiali jucatori. Cei care sunteti la liceu sau facultate aveti tot timpul contact cu foarte multi de seama voastra. Nu ezitati sa vorbiti cu ei sa le prezentati frumos si pe scurt acest sport si colectivul nostru. Intrebati-ma pe mine la antrenament de idei de abordare daca nu gasisti voi cum sa-i convingeti.
Eu personal nu ma intalnesc cu un numar mare de tineri, potentiali sportivi. Doar la sala dar si acolo persoanele sunt cam aceleasi la aceeasi ora.
Haideti sa ne reamintim ca fiecare picatura de efort individual se insumeaza si finalitatea e sigur spectaculoasa si chiar neasteptata. Pe orice plan. Ganditi-va mereu ce ati mai putea face pentru echipa. Lucruri marunte, chiar si scrisul unui post cu o opinie pe forum ajuta. Daca stati asa, pasivi, asteptand sa se intample, sa iasa singura treaba, sau poate chiar cu gandul ca are cineva grija sa se intample sau sa mearga treaba, nu vom face niciodata nimic.  Iesiti din rutina de zi cu zi. Explorati idei noi, locuri noi. Nu tindeti spre ce vedeti la altii si va inchistati in acea directie uitand de orice altceva. Castigati-va timp eliminand rahaturile cum ar fi TV-ul cu emisiuni de rahat, facebook-ul cu pierdut vremea aiurea; mai bine invitati prietenii respectivi la o iesire in aer liber, e cald, nu aveti nevoie de bani, nici de bar, nici de cafea, nici de bautura ca sa va simtiti bine.
« Last Edit: January 19, 2014, 08:44:33 am by negrishor »

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #3 on: April 01, 2016, 06:42:06 pm »
Maine, sambata, 2 aprilie, dupa antrenament, vom merge sa impartim fluturasi in vederea recrutarii prin Mamaia si Piata Ovidiu.
Vom manca 1-2 sandwich-uri cu snitel de la gara, caci nu sunt scumpe (3.5 lei unul), ne vom imbraca in uniformele de meci cele portocalii, vom lua o minge si vom merge in Mamaia cu masinile.
Ar fi de preferat sa fim cat mai multi, asa ca va rog daca puteti sa veniti.
Vreau sa imi confirmati venirea ca sa va pot aduce uniforma de meci.
Pana acum s-au inscris eu, Mihai, Wissam si cred ca si Placide.

Offline Panda

  • Posts: 17
  • Here comes the boom !!!
  • No.: 63
  • Position: OL
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #4 on: April 01, 2016, 07:26:53 pm »
Sunt cu voi !
The life is tought, but I am much tough !

Offline gabi

  • Sharks
  • *
  • Posts: 252
  • No.: 21
  • Position: S
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #5 on: April 01, 2016, 07:35:32 pm »
vin si eu
"There's more to life than the pursuit of money".

Offline placide

  • Sharks
  • *
  • Posts: 43
  • No.: 24
  • Position: CB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #6 on: April 01, 2016, 07:41:29 pm »
Da, si Placide!!!

Offline mishu2013

  • Posts: 1
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #7 on: August 04, 2016, 12:29:31 am »
Salut ma numesc Mihai imi cer scuze ca nu sunt in concordanta cu ce se vorbeste aici dar e destul de tarziu si nu vreau sa deranjez pe nimeni cu telefoanele la ora asta..
In fine.. eu practic inotul de 10 ani si astazi am fost intrebat de un domn salvamar de la aqua magic pe care l am vazut si in poze cu batic negru :)) daca as vrea sa ma inscriu la fotbal american .. chiar mi-ar face placere avand in vedere ca bazinul se deschide in octombrie nu ar strica un atlfel de sport pana atunci :) daca poate cineva sa imi raspunda unde sa vin .. in ce zi si la ce ora i-as multumi foarte mult ( 0722629170 nr-ul meu de telefon) Astept raspunsul :)

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #8 on: August 04, 2016, 06:13:41 am »
Salut !
Cu mine ai vorbit la Aqua Magic.
Ne bucuram ca esti interesat si ca ai dori sa practici acest sport.
Noi momentan suntem in vacanta, antrenamentele reincep undeva pe 12-15 septembrie. Ca si in oricare sport este nevoie de longevitate pentru a invata si ajunge la un nivel decent. In 2 luni abia intelegi jocul, care este complex si necesita dobandirea de abilitati noi.
Tinem legatura, o sa-ti scriiu si pe telefon.

Offline Mihnea

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 46
  • No.: 14
  • Position: FS
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #9 on: August 04, 2016, 07:23:39 pm »
De abea astept sa reincepem antrenamentele.Go Sharks!!!!!

Offline nixon

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 17
  • S #8
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #10 on: August 05, 2016, 06:49:13 am »
Deabea astept sa incepem antrenamentul!!!!!!     Goooo!!!!  SHARKS. !!!!!       8)

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #11 on: October 08, 2016, 08:58:23 am »
Antrenamentele reincep sambata, 15 octombrie la ora 10:00.
Va rog sa confirmati aici cei care doresc sa reinceapa odata cu noi, membrii vechi sau noi veniti.

Offline Mihnea

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 46
  • No.: 14
  • Position: FS
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #12 on: October 08, 2016, 10:43:47 am »
Eu reîncep. Go Sharks!!!

Offline nixon

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 17
  • S #8
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #13 on: October 08, 2016, 12:30:25 pm »
Ma alatur echipei cu ceea mai mare placere, gooo sharks!!!!!

Offline placide

  • Sharks
  • *
  • Posts: 43
  • No.: 24
  • Position: CB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #14 on: October 08, 2016, 04:17:27 pm »
si eu vin

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #15 on: April 14, 2019, 05:42:10 pm »
Dragi tineri si copii,
Talentul nu este asa de rar pe cat ati crede. El exista ascuns in multi dintre voi, in 1 din 10, poate chiar in 1 din 5. Nu e in 1 din 100 !
Numai ca in ziua de azi este mult mai greu ca acesta sa fie descoperit. Pe de-o parte e vorba de internet si social media care va ocupa timpul care ar putea fi alocat incercarilor de a gasi pasiuni, in sport, arta. Incercati sa practicati macar cate putin cat mai multe sporturi, incercati cat mai multe hobby-uri (ce nu implica tehnologie, cum ar fi gaming, internet, social media, etc). Pe de alta parte talentul e greu de descoperit azi din cauza ca nu prea mai are cine sa il descopere. In sport, ca si in alte domenii, e plin de impostori care se cred antrenori, profesori dar care nu au nici cea mai vaga idee la ce grad de pregatire, de integritate ar trebui sa fie ca sa poata sa faca acest lucru. Daca deja activati intr-o disciplina sportiva si simtiti ca antrenorul sau cei ce va indruma nu sunt ce ar trebui sa fie, nu ezitati, cautati alta echipa sau club, unde sa existe oameni adevarati, pasionati, integri, inteligenti, pregatiti, capabili sa identifice talentul pur si sa isi doreasca sa atinga culmi inalte prin voi, sa-si retraiasca gloria personala de alta data ci nu doar interesele lui personale materiale.
Dragi tineri talentati ! Nu va multumiti cu putin, lancezind in zona de confort, lasand doar talentul vostru nativ sa faca treaba! Veti fi buni, veti fi recunoscuti, dar veti pali repede, chiar infranti, de catre unul mai putin talentat sau dotat, dar care e pasionat puternic, munceste enorm, isi sacrifica viata la figurat, dand la o parte orice altceva din fata pasiunii lui, tragand in fiecare zi, sperand ca odata va ajunge acolo in varf, unde viseaza, de cand a realizat ce isi doreste in viata.
« Last Edit: April 15, 2019, 07:15:09 am by negrishor »

Offline Adam Laurentiu

  • Former Sharks
  • *
  • Posts: 23
  • No.: 86
  • Position: TE
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #16 on: April 14, 2019, 11:44:02 pm »
Foarte motivațional! Acestea sunt cuvintele care ar trebui auzite de orice tânăr sportiv.
Criticism’s worth more than compliments.

Offline robertv

  • Sharks
  • *
  • Posts: 40
  • ANTRENAMENTE-SCOALA-ANTRENAMENTE
  • No.: 71
  • Position: OL/DL
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #17 on: June 06, 2019, 01:50:10 pm »
Workout

Offline ngr

  • Administrator
  • *
  • Posts: 1599
  • coach
    • Mugur's Bodybuilding
  • No.: 34
  • Position: RB
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #18 on: June 06, 2019, 05:44:49 pm »
Cand o sa invatati logica o sa realizati ca afirmatia mai de sus nu este valabila intotdeauna:
E mereu adevarat ca:
    - munca este mai importanta decat talentul / geneticul
    - numai cu talent/genetic si fara munca nu ajungi prea departe, mai mult poti ajunge chiar rau
    - numai cu munca/dedicaatie dar fara talent/genetic ajungi destul de bine
    - cu talent/genetic dar si cu munca/dedicatie ajungi foarte sus sau foarte departe

Acum, in aceasta ordine de idei, afirmatia mai de sus este falsa gresita, pentru ca este categorica, spune ca intotdeauna este asa. Fals! Este mai probabil sa fie asa dar este posibil sa fie si invers

Acum depinde si in ce ramura aplicam enuntul. Sport de echipa, sport individual. Sport de elita, sport de masa.

Daca ma stiti suficient de bine, cunoasteti nivelurile mele din disciplinele sportive care le-am practicat mult, o sa realizati ca eu sunt un contraexemplu al acelei afirmatii si bineinteles nu sunt singurul, din pacate sunt foarte multi in aceasta situatie, mult prea multi chiar. Sportul se bazeaza pe execlenta, pe o piramida valorica (la baza e mare, la varf e ascutita, doar unul singur dintre toti ajunge in varf).
Eu nu am avut talent, genetic nici atat. Am muncit mult, fiindca mi-am dorit enorm! Conform afirmatiei pusa de Robert trebuia sa fi castigat deja. Din pacate nu am castigat, abia daca pot zice ca am "scos un egal".
Dar in aceste momente, tarziu, in apusul carierei, satisfactia si bucuria victoriei vine de la cei pe care ii indrum catre victorie. Ii aleg pe cei cu talent, cu potential si le arat cat si cum trebuie sa munceasca ca sa castige. Castig si eu odata cu ei. Din pacate multi nu inteleg asta si fiind greu, abandoneaza. Lor li se potriveste afirmatia pusa de Robert.
« Last Edit: June 06, 2019, 05:59:28 pm by negrishor »

Offline robertv

  • Sharks
  • *
  • Posts: 40
  • ANTRENAMENTE-SCOALA-ANTRENAMENTE
  • No.: 71
  • Position: OL/DL
Re: Fii cel mai bun ! Demonstreaza asta oricui !
« Reply #19 on: June 07, 2019, 02:18:43 pm »
Va multumesc pentru explicatia detaliata